AZS UWM Olsztyn zdominował kolejną Galę Sportu

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wręczył 19 marca w Hali Urania nagrody i stypendia sportowcom oraz trenerom podczas dorocznej Gali Sportu. I miejsce w klasyfikacji System Sportu Młodzieżowego 2023 roku wśród olsztyńskich klubów zajął KS AZS UWM Olsztyn! Indywidualne wyróżnienia trafiły do blisko stu osób reprezentujących jego barwy!

Olsztyńskie Podsumowanie Osiągnięć Sportowych w Hali Urania było okazją do wręczenia nagród szczególnie zasłużonym zawodnikom i trenerom, ale też uhonorowania stypendiami młodych talentów. „Naszą intencją jest wspieranie rozwoju sportu poprzez między innymi finansowanie stypendiów uzdolnionych zawodników będącym mieszkańcami Olsztyna, ale jednocześnie reprezentującym olsztyńskie kluby” – powiedział prezydent Piotr Grzymowicz. „Cieszę się, że pracują w naszym mieście również świetni trenerzy, gwarantujący odpowiedni system szkolenia, od najmłodszych grup wiekowych aż do seniora.”

Prezydent Olsztyna, biorąc pod uwagę osiągnięcia uzyskane w 2023 roku przyznał 9 nagród pieniężnych trenerom oraz dodatkowo nagrodę szkoleniowcowi, który wyróżniał się w działalności na rzecz rozwoju sportu w Olsztynie, na łączną kwotę 40 000 złotych. W gronie nagrodzonych trenerów byli m.in.: Bronisława Ludwichowska, Maciej Ruta i Ireneusz Bukowiecki z klubu AZS UWM Olsztyn.

„2023 roku był dla nas bardzo dobry! Dużo sukcesów, dużo rekordów życiowych. Ola Lisowska, Karol Zalewski, Konrad Bukowiecki czy Kacper Lewalski startowali na niezłym poziomie. Mamy wiele młodych talentów. A w tym roku walczymy o igrzyska!” – powiedział Ireneusz Bukowiecki na antenie Radia UWM FM.

Wyróżnieni zawodnicy reprezenujący barwy kortowskiego klubu to m.in.: Aleksandra Lisowska, Konrad Bukowiecki, Karol Zalewski, Kacper Lewalski, Anastazja Kuś, Szymon Piątkowski, Aleksandra Lis i Katarzyna Ślifirczyk.

O swoich ostatnich startach i planach na dalszą część sezonu opowiedzieli nam Kacper Lewalski (który walczy o kwalifikację na IO w Paryżu w biegu na 800 metrów) oraz Szymon Piątkowski. Rozmawiał z nimi Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Prezydent Olsztyna przyznał także 86 stypendia finansowane ze środków Miasta Olsztyna, przekazanych 12 klubom w ramach dotacji. Środki Miasta Olsztyn przeznaczone na sfinansowanie stypendiów sportowych wyniosły 425 950 zł.

„Duma ogromna mnie rozpiera. Nasz AZS podczas Gali był zapraszany na scenę wielokrotnie. To ciężka praca naszych w 2023 roku naszych zawodniczek i zawodników, młodych ludzi, którzy trenują w klubie AZS UWM Olsztyn i rozsławiają też sport akademicki” – podkreślał obecny na gali prof. Sławomir Przybyliński, Prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, odpowiedzialny na uczelni m.in. za sport. „Sport jest bardzo ważną częścią funkcjonowania Uniwersytetu. I to widać!”

Zawodnicy reprezentujący olsztyńskie kluby każdego roku biorą udział w licznych zawodach zaliczanych do Systemu Sportu Młodzieżowego w kategoriach młodzieżowca, juniora, juniora młodszego, młodzika. Ministerstwo Sportu i Turystyki na tej podstawie dokonuje każdego roku podsumowania wyników współzawodnictwa młodzieży. W 2023 roku gmina Olsztyn zajęła 14. miejsce w kraju na 920 sklasyfikowane gminy. Wygrała Warszawa przed Poznaniem i Wrocławiem. Nasi sportowcy punktowali w 28 dyscyplinach. Najlepszy olsztyńskim klubem okazał się w 2023 roku KS AZS UWM, który zajął 26. miejsce na 3804 kluby.