Cztery asy AZS UWM Olsztyn

Tak silnej i utytułowanej reprezentacji sportowej, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jeszcze w swojej historii nie miał. Najlepsi lekkoatleci w Polsce – Aleksandra Lisowska, Konrad Bukowiecki, Karol Zalewski i Kacper Lewalski, od 7 marca oficjalnie reprezentują barwy Klubu Sportowego AZS UWM Olsztyn.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, na której obecni byli sportowcy wraz z prof. Jerzym Przyborowskim, rektorem UWM i prof. Sławomirem Przybylińskim, prorektorem UWM ds. studenckich, podpisali w Rektoracie Uczelni umowy dotyczące reprezentowania klubu sportowego AZS UWM Olsztyn.

Najdłuższej w szeregach akademików z Kortowa jest Karol Zalewski – jego pierwszy trening w barwach AZS UWM miał miejsce w 2009 roku. Lekkoatleta przez ostatnie trzy lata był zawodnikiem AZS AWF Katowice, jednak po sukcesie na IO w Tokio i rozmowach z władzami uczelni, powrócił do Olsztyna.

– Mieszkam w Olsztynie od lat, nawet kiedy nie reprezentowałem miejscowego klubu i trenowałem tutaj. Wiążę przyszłość z tym miastem pod kątem sportowym, a kiedy moja sportowa kariera dobiegnie końca, to również chcę działać w Olsztynie, np. pod kątem rozwoju dzieci i młodzieży. Olsztyn to miasto z dobrymi warunkami do trenowania lekkoatletyki – stwierdził Karol Zalewski.

Aleksandra Lisowska reprezentuje barwy olsztyńskiego Klubu od 2011 roku, kiedy rozpoczęła studia na Wydziale Nauk Społecznych UWM. Konrad Bukowiecki związany jest natomiast ze stolicą Warmii i Mazur do 2018 roku.

– Bardzo się cieszę, że rośniemy w siłę jako klub. Mam nadzieję, że będziemy zdobywać coraz więcej medali mistrzostw Polski i nie tylko. Kacper Lewalski to bardzo zdolny, młody człowiek. Ja jestem w klubie od kilku lat. Urodziłem się w Olsztynie, wiele lat mieszkałem w Szczytnie. Teraz od kilku lat znowu mieszkam w Olsztynie. Nie wyobrażam sobie, aby nie reprezentować klubu z miasta, w którym się urodziłem – stwierdził Konrad Bukowiecki.

Lisowska zwróciła natomiast uwagę na piękno natury i krajobrazu, jakim może pochwalić się kampus Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. – Dzięki sąsiedztwu pobliskiego lasu, mogę tutaj biegać do woli. Bardzo mi się to podoba.

Zupełnie nowym „nabytkiem” w tym utytułowanym gronie jest Kacper Lewalski, rekordzista Polski i Europy do lat 20 na dystansie 800 metrów. – Cieszę się, że będę mógł realizować swoje pasję na UWM. Zastanawiam się jeszcze nad kierunkiem studiów, jaki rozpocznę od października. Jestem dumny, że mogę być częścią naszego Klubu – przyznał młody zawodnik.

Prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM podziękował sportowcom za wybór barw AZS UWM Olsztyn. – Stajecie się w ten sposób ambasadorami naszej uczelni. Nie muszę mówić, jak ważny jest sport w życiu człowieka i dla promocji Uniwersytetu. Zapewniam, że zadbamy o to, abyście mieli w Kortowie jak najlepsze warunki do trenowania i rozwijania talentów sportowych – obiecał rektor.