Indykpol AZS Olsztyn rozpoczął przygotowania do nowego sezonu

1 sierpnia siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu PlusLigi. W pierwszych tygodniach zajęcia prowadzić będzie Marcin Mierzejewski. W tym miesiącu siatkarze z Kortowa wezmą udział w turnieju PreZero Grand Prix PLS w Krakowie.

Jeszcze przed pierwszym treningiem, siatkarze przeszli badania. „Chcieliśmy sprawdzić w jakiej formie wrócili po wakacjach. Przeprowadziliśmy także kilka testów funkcjonalnych, które pokazują nam, w jaki sposób zawodnicy wykonują podstawowe wzorce ruchowe. Wyniki posłużą nam do sporządzenia indywidualnych planów, które pozwolą w najbliższym czasie nadrobić braki” – tłumaczy Grzegorz Krzan, trener przygotowania fizycznego Indykpolu AZS Olsztyn.

W pierwszych zajęciach udział wzięło sześciu siatkarzy pierwszego składu – Bartłomiej Lipiński, Jan Król, Karol Jankiewicz, Dawid Siwczyk, Szymon Jakubiszak, Jakub Ciunajtis – a także zawodnicy z grup młodzieżowych AZS UWM Olsztyn: Kacper Sienkiewicz, Tymon Niedziela, Szymon Ławrynowicz, Maks Witkowski, Adam Ndiaye oraz Julian Kuchta. Po zakończeniu sezonu reprezentacyjnego, do drużyny dołączą: Karol Butryn, Mateusz Poręba, Robbert Andringa, Joshua Tuaniga, Taylor Averill, Moritz Karlitzek (przygotowania do Mistrzostw Świata) oraz Kuba Hawryluk i Kamil Szymendera (przygotowania do wrześniowych Mistrzostw Europy do lat 20).

– Miałem tylko dwa tygodnie wolnego, podczas których odpoczywałem od siatkówki – przyznaje Bartłomiej Lipiński, przyjmujący Indykpolu AZS Olsztyn. – Później zacząłem przygotowywać się do sezonu, bowiem mój organizm nie lubi zbyt długiej przerwy. Myślę, że jest to optymalne – gdybyśmy za bardzo się rozleniwili, to później bardzo ciężko byłoby wrócić na optymalny tor. Udało mi się także wystąpić w reprezentacji Polski, tak więc wakacje były dość pracowite.

W pierwszym tygodniu, oprócz ćwiczeń z piłkami w hali oraz siłowni, przewidziane są także zajęcia na basenie oraz boiskach do siatkówki plażowej. A prowadzić będzie je Marcin Mierzejewski. Pierwszy szkoleniowiec Javier Weber wróci do Olsztyna po zakończeniu przez reprezentację USA udziału w Mistrzostwach Świata (jest tam asystentem trenera kadry).

– Jestem po to, aby pomóc, staram się to robić najlepiej jak potrafię – wyjaśnia Marcin Mierzejewski. – Z całą pewnością będzie to dla mnie wyzwanie. Praca z taką grupą zawsze jest wymagająca i pewnego rodzaju nowością. Co prawda to mój piąty rok pracy w Olsztynie, lecz pierwszy raz jestem w takiej roli. Podczas pierwszych dni skupimy się na sferze indywidualnej oraz motoryce z piłkami. Będziemy wykonywali sporo technicznych ćwiczeń indywidualnych i koncentracja zadecyduje o tym, czy zawodnicy będą z tego treningu zadowoleni.

Pierwszym sprawdzianem dla drużyny z Kortowa będzie turniej PreZero Grand Prix PLS, który ponownie odbędzię się w Krakowie (11-14 sierpnia). Przypomnijmy, że ekipa ze stolicy Warmii i Mazur będzie bronić tytułu wywalczonego tam przed rokiem. W kolejnych tygodniach akademicy rozegrają spotkania sparingowe z m.in. Treflem Gdańsk, Ślepskiem Malow Suwałki czy LUK Lublin. Inauguracja sezonu 2022/2023 w PlusLidze zaplanowana jest na przełom września i października. Indykpol AZS Olsztyn w pierwszej kolejce zmierzy się w Iławie z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.