Kortowo stolicą lekkiej atletyki

Od piątku do niedzieli stadion lekkoatletyczny w Kortowie opanują lekkoatleci. Olsztyn jest bowiem gospodarzem 31. Mistrzostw Polski Lekkiej Atletyki Masters. Na tartanowej bieżni wystartuje 630 zawodników z kraju i zza granicy.

Weekendowe zmagania poprzedziła czwartkowa konferencja prasowa. Udział w niej wzięli: JM Rektor UWM, prof. Jerzy Przyboroski, Marcin Kuchciński – Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego; Piotr Grzymowicz, JM Rektor UWM, prof. Jerzy Przyboroski; Wacław Krankowski – Prezes Polskiego Związku LA Masters, Tomasz Jankowski – Sekretarz Organizacji Środowiskowej AZS woj. Warmińsko-Mazurskiego a także członek Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw oraz Ryszard Szparak i Krystyna Pieczulis – podchodzący z Olsztyna medaliści zawodów rangi mistrzowskiej Masters, a także uczestnicy weekendów zmagań.

Pierwsza impreza Mistrzostw Polski LA Masters odbyła się w 1991 roku. Gospodarzem 31 edycji po raz pierwszy będzie Olsztyn. – Cieszę się, że to właśnie nasz stadion lekkoatletyczny będzie gospodarzem tej imprezy – przyznał prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM. – Nie mieliśmy jeszcze możliwości oficjalnej inauguracji stadionu, dlatego tym bardziej jestem dumny, iż impreza takiej rangi będzie pierwsza, jaka odbędzie się na naszym obiekcie.

Marcin Kuchciński zwracał również uwagę na powrót imprez sportowych po przerwie, związanej z pandemią. – Cieszymy się, że coraz więcej sportowców przyjeżdża na zawody do naszego regionu. Tęsknimy za uprawieniami sportu oraz kibicowaniem zawodnikom. Promujemy zdrowy tryb życia, nie ma bowiem wieku nieodpowiedniego do uprawiania sportu. Życzymy wszystkim zawodnikom zdrowej i sportowej rywalizacji – stwierdził Wicemarszałek województwa.

– Cieszymy się, że tak wspaniałe warunki zostały stworzone do uprawiania sportu na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – dodał Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna. – Lekka atletyka to wspaniała lekcja kształtowania charakteru. Mam nadzieję, że obecność tak wspaniałych zawodników, jak Ryszard Szparak czy Krystyna Pieczulis, którzy napisali historię sportu w naszym mieście, będzie zwiastować niezapomniane sportowe emocje.

Jeśli chodzi o kwestie sportowe, to do olsztyńskich zawodów zostało zgłoszonych 630 zawodników i zawodniczek. – To o ponad 100 uczestników więcej, niż rok temu w Lublinie – podkreślał Wacław Krankowski, Prezes PZLAM. – Najmłodszy uczestnik ma 35 lat („dolna” granica wiekowa – red.), a najstarszy 88. Przygotowaliśmy ponad 800 medali, odbędzie się w sumie 350 dekoracji, bowiem medale w poszczególnych konkurencjach będą odbierać zawodnicy w każdej kategorii wiekowej. Cieszę się, że impreza w tym roku trafiła do Olsztyna – współpraca pomiędzy wszystkimi podmiotami przebiega wzorowo.

Tomasz Jankowski, Sekretarz Organizacji Środowiskowej AZS Olsztyn, potwierdził przygotowanie imprezy pod względem organizacyjnym. – Mamy już doświadczenie w tego typu zawodach, bowiem w przeszłości organizowaliśmy już Warmia Mazury Senior Games. Wiele osób pracowało przed, duża grupa osób będzie pracowała także w trakcie imprezy. Mam nadzieję, że wśród uczestników będą także trenerzy, którzy w przyszłością zorganizują w Kortowie obozy sportowe.

Na konferencji prasowej obecni byli także: Krystyna Pieczulis, która również była obecna, zajmuje natomiast 3. miejsce w tabeli rekordzistek pod względem medali na imprezach Masters – zdobyła aż 18, a także Ryszard Szparak, pochodzący z Olsztyna, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Moskwie 1980, wielokrotny medalista zawodów rangi mistrzowskiej Masters. Do niego należą Rekordy Polski Masters: 400 m przez płotki do lat 35 oraz 400 m do lat 65.

Zawody na stadionie lekkoatletycznym w Kortowie rozpoczną się późnym popołudniem w piątek, a zakończą późnym popołudniem w niedziele. Wstęp wolny.