Studenci UWM na zimowych AMP-ach

Na przełomie lutego i marca w Zakopanem oraz Białce Tatrzańskiej odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Alpejskim oraz Akademickie Mistrzostwa Polski w snowboardzie. W obu tych imprezach wystartowali reprezentanci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Mikołaj Rosiński wywalczył brązowy medal w kategorii uniwersytetów w slalomie gigancie!

W dniach 28.02-02.03.2024 r. na stoku Kotelnica w Białce Tatrzańskiej odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w snowboardzie organizowane przez AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W rywalizacji wzięło udział 280 zawodniczek i zawodników z 41 polskich uczelni. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski reprezentowało osiem osób: Gabriela Wochna, Dominika Mysiorska, Natalia Wolak, Aniela Figiel, Michalina Figiel, Mikołaj Rosiński, Igor Boradyn i Patryk Korociński. Kadrę UWM wspierał trener mgr Grzegorz Konecko.

Trasa kategorii slalom gigant nie należała do najprostszych. Utrudnieniem była także poranna mgła. Jednak nasi snowboardziści świetnie poradzili sobie z jej pokonaniem. Najlepszy wynik w klasyfikacji indywidualnej osiągnął Mikołaj Rosiński plasując się na trzecim miejscu w kategorii uniwersytetów.  Panie zakończyły zawody na piątej pozycji w kategorii uniwersytetów (21. miejsce w klasyfikacji ogólnej) zdobywając 265 punktów. Panowie zajęli szóste miejsce w kategorii uniwersytetów (24. pozycja w klasyfikacji generalnej) zdobywając 167,5 punkta.

Od 2018 roku organizowane są również zawody w banked slalomie – dyscyplinie zdecydowanie bardziej skierowanej do zwolenników freestylowej jazdy na snowboardzie. O zwycięstwie decydował najlepszy czas. W klasyfikacji indywidualnej mężczyzn najlepszym z drużyny UWM okazał się również Mikołaj Rosiński, zajmując 33. miejsce. Natomiast wśród kobiet była to Aniela Figiel – (43. miejsce). „Tegoroczne zimowe AMP-y możemy zaliczyć do udanych, a z pewnością pełnych wrażeń, emocji i świetnej zabawy” – piszą uczestnicy zawodów.

W dniach 4-7.03.2024 r. w Zakopanym na stoku narciarskim Harenda odbyły się natomiast Akademickie Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Alpejskim. W tym roku do zawodów zgłosiło się aż 160 kobiet i 221 mężczyzn. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski reprezentowało także osiem osób (Alexandra Zagórska, Apolonia Kwiecień, Dominika Lech, Dominika Lemieszek, Pauline Swoboda, Bartosz Skała, Jeremi Matysek, Paweł Zaborek). Pomimo bardzo trudnych warunków na stoku nasi reprezentanci brali udział w dwóch konkurencjach – slalom gigant i slalom.

5 marca – pomimo przelotnych opadów – odbyły się eliminacje w slalomie gigancie. Najlepszy czas z naszych zawodniczek uzyskała Dominika Lemieszek zajmując 41. miejsce. Z kolei najszybszym wśród mężczyzn okazał się Jeremi Matysek plasując się na 76. pozycji. Na kolejny dzień zawodów zaplanowano eliminacje w slalomie. Warunki na stoku niestety okazały się jeszcze gorsze. W tej konkurencji najlepszą zawodniczką UWM była Pauline Swoboda zajmując 44. miejsce, a najlepszym zawodnikiem znów okazał się Jeremi Matysek (50. miejsce).

„Każdy z naszych zawodników dał z siebie wszystko. Dla połowy naszych reprezentantów były to pierwsze Akademickie Mistrzostwa Polski, które na pewno pozostaną u nich długo w pamięci. Wszyscy wrócili do Olsztyna zadowoleni i naładowani pozytywną energią na kolejne treningi, by w przyszłym roku wrócić z Zakopanego z jeszcze lepszymi wynikami” – ocenił trener kadry UWM.