Zmarł Zbigniew Ludwichowski

Zmarł Zbigniew Ludwichowski – wybitny trener lekkiej atletyki związany z KS AZS UWM Olsztyn. Przez prawie 50 lat pracy szkoleniowej prowadził z sukcesami wielu biegaczy – medalistów Mistrzostw Polski oraz imprez międzynarodowych. Był też trenerem kadry narodowej PZLA. Miał 70 lat.

Zbigniew Ludwichowski urodził się 24 września 1950 roku w Rumii. Karierę sportową rozpoczął w 1964 roku w pomorskim klubie LZS Morze. Na studiach reprezentował AZS Gdańsk. Specjalizował się w biegach na 400 i 800 metrów. Po ukończeniu gdańskiej AWF przeniósł się do Olsztyna. W 1973 roku rozpoczął pracę z młodzieżą w Gwardii Olsztyn. Po likwidacji w tym klubie sekcji lekkoatletycznej, przeniósł się do AZS-u UWM Olsztyn, z którym związany był do końca życia.

Był cenionym specjalistą od szkolenia biegaczy – zarówno sprinterów jak i długodystansowców. Już w latach 70-tych XX wieku doprowadził do licznych sukcesów międzynarodowych swoją żonę – Bronisławę, dwukrotną medalistkę mistrzostw świata w biegach przełajowych. Pod jego okiem formę szlifowała także Wanda Panfil – jedyna polska mistrzyni świata w maratonie (Tokio 1991).

W ostatnich latach pracował m.in. z Karolem Zalewskim – medalistą Mistrzostw Świata U20 oraz Europy U23 – oraz Dominikiem Smosarskim. Pod jego okiem przygodę z lekkoatletyką rozpoczęło wielu młodych sportowców z Warmii i Mazur. Był również organizatorem licznych wydarzeń sportowych. Za swoją pracę szkoleniową był wielokrotnie nagradzany. W 1979 roku odebrał srebrną, a w 1986 roku złotą honorową odznakę Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.